אוסטיאופתיה וכדורגל

אוסטיאופתיה וכדורגל

עובדה שגורה היא שקבוצות כדורגל נעזרות בפיזיותרפיסטים על מנת לסייע לשחקנים להחלים מפציעות. מה שפחות ידוע הוא שקבוצות רבות בוחרות לשלב גם אוסטיאופתיה במערך הטיפול בשחקנים. אוסטיאופתיה הפכה לשיטה נפוצה בענף הכדורגל, עד כדי כך שכיום מרבית המועדונים הגדולים והמפורסמים ביותר עולם מחזיקים ב"אוסטופת הבית" לצד "פיזיותרפיסט הבית".

חשוב לציין כי לא מדובר בהכרח בבחירה בין פיזיותרפיה לאוסטאופתיה. קבוצות כדורגל לעיתים קרובות נעזרות בשתי שיטות הטיפול במקביל. ככלל, ההעדפה האישית של השחקן היא שתקבע את מידת ההתערבות האוסטאופתית. לעיתים קרובות, הפיזיותרפיסט האחרי על הטיפול השוטף בשחקני הקבוצה אף יפנה בעצמו את השחקן למטפל באוסטאופתיה. פיזיותרפיה היא אמנם שיטת הטיפול הידועה יותר באופן כללי ובספורט בפרט, אך הרחבת מערך הטיפול באופן שיכלול גם אוסטאופתיה פותחת בפני השחקנים צוהר למגוון רחב של אפשרויות טיפול בפציעות ספורט שונות.

מה הקשר בין הכדורגל המודרני ופציעות ספורט?

שחקני כדורגל, גדולים ומפורסמים ככל שיהיו, הם אחרי הכל בני אדם, וככל בני האדם הם עשויים להיפצע במהלך עבודתם. מה שמבדיל שחקני כדורגל הוא שהעבודה שלהם כרוכה במאמץ גופני אינטנסיבי וממושך במיוחד. בעולם הכדורגל האנגלי, למשל, שחקן בליגה העליונה (Premier League) רץ בממוצע לא פחות מעשרה קילומטרים בכל משחק. קבוצות כדורגל יכולות להיות מעורבות במספר תחרויות במקביל, כך שהשחקנים עשויים להשתתף ביותר ממשחק אחד בשבוע, וזה עוד לפני שדיברנו על אימונים יומיומיים.

ככל שהשחקנים רצים מהר יותר, וככל שהם מבלים מספר רב יותר של דקות על המגרש, כך גובר העומס על גופם באופן שמעלה את הסיכון לפציעות. בכדורגל המודרני, השחקנים משחקים יותר מאי פעם. ההערכות הן ששחקנים בענף צפויים לחוות מעמסה גופנית בעשרים שנות הקריירה שלהם בצורה משמעותית הרבה יותר מהעומס שהאדם המצוי יחווה לאורך כל חייו. אין ספק, להיות שחקן כדורגל זו משימה הכרוכה במאמץ גופני ייחודי באופיו. לא מפתיע שפציעות ספורט הן עניין שכיח בקרב כדורגלנים.

אבל למה דווקא אוסטיאופתיה לכדורגלנים?

לאורך השנים, רווחה התפיסה שאוסטיאופתיה עוסקת אך ורק בבריאות הגב. ואכן, טיפולי אוסטיאופתיה מתמקדים במידה רבה באזור הגב, אך זאת מבלי להזניח את שאר הגוף. אוסטיאופתים הם למעשה מומחים בגוף האדם. הטיפול באוסטיאופתיה נעשה מתוך ראייה הוליסטית של תפקוד כלל מערכות הגוף. אוסטיאופתים עובדים הכשרה מקצועית, ארוכה ויסודית הכוללת לימוד מעמיק של הביו-מכאניקה של הגוף, כלומר, איך הגוף מתפקד ונע באופן מכאני. אוסתיאופטים ניחנים גם בהבנה מעמיקה בביו-כימיה של הגוף, כלומר, מהם התהליכים הכימיים המרתחשים בתאי ואיברי הגוף, ואיך חומרים שונים משפיעים על התפקודים הגופניים. הבנה זו הופכת את האוסטיאופתיה לשיטת טיפול אולטימטיבית עבור שחקני כדורגל.

כך לדוגמא, נקע בקרסול כתוצאה מעומס מכאני היא פגיעה שכיחה מאוד בעולם הכדורגל. נקע בקרסול עשוי לגרום לדלקת שמביאה לכאבים והפרעות בתפקוד. הנפיחות שנוצרת במפרק הקרסול עלולה להגביל את טווח התנועה של המפרק ובשל כך גם את הסירקולציה באיזור. ללא טיפול מתאים, נקע בקרסול עשוי להוביל לבעיות משמעותיות יותר בטווח הארוך, כולל נוקשות של המפרק ועד לפגיעה קבועה בתפקוד המפרק. דוגמא נוספת לפציעת כדורגל נפוצה היא עומס על שרירי הירך העליונה. פציעה זו יכולה לגרום לשחקן לעוות את רגלו על מנת להימנע מכאב, וזאת מבלי לדעת שלמעשה הדבר מוביל לנזק נוסף. תנוחה או רוטציה לא נכונה של הרגל עשויה להביא להיווצרות של עומסים של מפרקים אחרים, ולהאריך את משך ההחלמה מהפציעה.

בקיצור, ההכשרה הייחודית וההבנה המעמיקה של איך עובד גוף האדם הופכת את האוסטיאופת לגורם חשוב במיוחד בעולם הכדורגל. המעלות של האוסטיאופתיה, כשיטת טיפול ששמה על דגלה את תשומת הלב לפרטים הקטנים מבלי לשכוח את המכלול הגופני, מאפשר למטפל לבצע הערכה מעמיקה של גוף הכדורגלן על מנת להתאים לו את הטיפול המיטבי. תוכלו לקבל הכשרה מעמיקה בבית הספר לאוסטואופתיה במכון ווינגיט ובכך להפוך למטפלים מוסמכים.

לקבלת פרטים והרשמה מלאו פרטיכם ונחזור בהקדם

אני מתעניין/ת ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email